ishrana-bremenost

Исхрана за Плодност, Зачнување и Бременост

Дознајте како правилната исхрана може да ја зголеми плодноста и да помогне во зачнувањето и здравјето за време на бременост. Прочитајте ги нашите совети и препораки.

Планирањето на бременост е возбудлив и значаен период во животот на секој брачен пар. Придржувањето кон правилна исхрана не само што ја зголемува плодноста, туку и помага во одржување на здравјето на мајката и бебето за време на бременоста. Во оваа статија, ќе разгледаме кои хранливи материи се важни за плодност, зачнување и бременост и како да создадете урамнотежен план на исхрана.

1. Исхрана за Зголемување на Плодноста

Правилната исхрана е клучен фактор за зголемување на плодноста. Некои хранливи материи се особено важни за оптимално репродуктивно здравје.

 • Фолната киселина (витамин B9) е неопходна за здрав развој на јајце клетките и спречување на вродени дефекти. Таа игра важна улога во процесот на клеточната делба. Консумирање храна богата со фолна киселина како зелен лиснат зеленчук, ореви, јатки и цитрусни плодови може значително да ги зголеми шансите за успешна бременост.
 • Антиоксидантите помагаат во заштита на јајце клетките и сперматозоидите од оштетувања предизвикани од слободни радикали. Овие молекули се наоѓаат во бобинки, јатки, семки и чоколадо со висок процент на какао.
 • Омега-3 масните киселини играат клучна улога во одржувањето на хормоналната рамнотежа и подобрување на квалитетот на јајце клетките и сперматозоидите. Извори на овие масни киселини се лосос, скуша, ленено семе и чиа семе.
 • Протеините од растителни извори имаат позитивно влијание врз плодноста и помагаат во одржување на здрава телесна тежина. Извори на овие протеини се легуми, јатки и семиња.

2. Исхрана за Зачнување

За успешно зачнување, важно е да внесувате хранливи материи кои ќе го поддржат вашето репродуктивно здравје. Комплексните јаглехидрати помагаат во регулирање на шеќерот во крвта и хормоните, што е клучно за одржување на стабилна репродуктивна функција. Овие јаглехидрати се наоѓаат во целосни зрна, овес и киноа.

Железото е важно за здраво производство на крвни клетки и пренос на кислород во телото. Консумирањето на црвено месо, спанаќ и киноа може да ги задоволи вашите потреби за железо. Цинкот игра значајна улога во производството на хормони и поддржува здрав имунолошки систем. Извори на цинк се ореви, јатки, говедско месо и семки од тиква.

3. Исхрана за Време на Бременост

За време на бременост, правилната исхрана е клучна за здрав развој на бебето и одржување на здравјето на мајката. Калциумот е неопходен за здрав развој на коските и забите на бебето и за одржување на здравјето на мајката. Извори на калциум се млечни производи, брокула и бадеми.

Протеините поддржуваат раст на ткивата и органите на бебето и помагаат во одржување на енергија и сила на мајката. Консумирајте месо, риба, јајца и мешунки за доволно протеини. Витаминот D помага во апсорпција на калциум и поддржува здрав развој на коските и имунолошкиот систем. Извори на витамин D се риба, жолчка од јајце и збогатено млеко.

Влакната помагаат во спречување на запек, чест проблем за време на бременост и одржување на здраво дигестивно здравје. Овошјето, зеленчукот и целите зрна се одлични извори на влакна.

4. Примери на Урамнотежен План на Исхрана

Урамнотежената исхрана е клуч за одржување на здравјето за време на планирање на бременост и за време на самата бременост. Еве неколку примери на урамнотежен план на исхрана:

Појадок:

 • Јогурт со овес, мед и свежо овошје.
 • Омлет со спанаќ и интегрален леб.

Ручек:

 • Салата со киноа, зелена салата, авокадо и лосос.
 • Половина сендвич со пилешко и зеленчук.

Вечера:

 • Печена риба со брокула и сладок компир.
 • Зеленчук на скара со кус кус.

Ужинки:

 • Суви ореви и бобинки.
 • Јаболко со путер од бадем.

Здравата исхрана е клучен елемент за зголемување на плодноста, успешноста на зачнувањето и здравјето за време на бременоста. Со внесување на потребните хранливи материи, не само што ги зголемувате шансите за успешна бременост, туку и осигурувате здрав развој.

Често поставувани прашања

ПрашањеОдговор
Кои се најважните хранливи материи за плодност?Фолна киселина, антиоксиданти, омега-3 масни киселини, и растителни протеини.
Како да ја зголемам плодноста преку исхраната?Внесувајте храна богата со важни нутриенти како фолна киселина, антиоксиданти и омега-3 масни киселини.
Кои се најважните хранливи материи за време на бременост?Калциум, протеини, витамин D и влакна.

Tags: плодност, исхрана, зачнување, бременост, здравје, фолна киселина, антиоксиданти
Keywords: исхрана за плодност, плодност, зачнување, бременост, здрава исхрана

Слични статии

Напиши блог